O podmínečném propuštění
Vážení čtenáři, kterými také mohou být i mí bývalí kolegáčci muklíci. Čirou náhodou jsem zabrousil na stránky tohoto webu a oslovil správce. A jak jste si zajisté všimli, dostal jsem důvěru k oslovení veřejnosti, potažmo návštěvníky tohoto webu. Samozřejmě se budu snažit ze sebe vysypat něco duchaplného, ale bohužel to nebude ve všech případech možné, protože každý návštěvník zde bude očekávat něco jiného a proto se nelze zavděčit každému čtenáři. Mám v úmyslu zde vycházet z mých vlastních zkušeností z mírovského vězení, které je specifické svojí přísnou ostrahou.
Přemýšlel jsem nad úvodním tématem, kterým bych zaujal a popřípadě i navnadil zvědavost návštěvníka na další články a třeba i moje (bude-li nějaké „další“). Samozřejmě jsem připraven zodpovědět jakýkoli případný dotaz od kohokoliv. Předem však podotýká, že nebudu uvádět žádná jména vcelku z pochopitelných důvodů, ale maximálně přezdívky, které pro zasvěcené budou dosti popisnými.
A tak přemýšleje, čím začít, rozhodl jsem se pro následující téma, které je nejen pro každého mukla velmi aktuálním hned po rozsudku, ale i pro všechny rodinné příbuzné, kamarády, přítelkyně či jen známé. Čtěte a nehledejte mezi mými řádky nic jiného než snahu o sdělení skutečnosti.
Podmínečné propuštění
Nechci zde rozebírat znění zákona pro žádost o podmínečné propuštění, ale jen předestřít, co předcházelo a možná že stále předchází podání žádosti o podmínečné propuštění na Mírově. Obecně zde platí, že při trestech nad deset let při horní hranici odstavce u paragrafu odsouzeného, žádost o podmínku podává vězeň po odsezení 2/3 z trestu
Podmínky pro podmínečné propuštění na Mírově jsou dosti specifické oproti jiným věznicím v tom, že výška trestu v těch nejnižších trestech je 10 let, oproti jiným věznicím, kde ve stejné situaci byli páni vězni s měsíci, tzv. měsíčkáři. Z čehož plyne, že soudce se jinde potýkal u podmínek s měsíci, kdežto na Mírově to byly a jsou roky.
Celé orákulum podmínečného propuštění na Mírově spočívá v tom, že jsou tam nejdelší tresty v rámci České Republiky. Což představuje konkrétní časový termín, protože k podmínkám byli pouštěni vězni všichni, kteří podali žádost, ale odcházeli s kladně vyřízenou žádostí pouze ti vězni, kterým do konce trestu chybělo méně jak 5 let. Samozřejmě i v jiných věznicích byly dlouhé tresty, ale to bylo výjimečně a hlavně – nebylo to pravidlem jako na Mírově.
A teď něco k samotným skutečnostem, které musel vězeň splňovat, aby měl alespoň teoretický úspěch u soudce. Předně to bylo bezproblémové chování na oddíle. Samozřejmě to bylo o přístupu vězně k vychovatelům, dozorcům, pedagogům, k mistrům v zaměstnání, no prostě ke všem civilním zaměstnancům, se kterými se dostal do styku. Tito všichni lidé totiž psali posudky, které končily u soudce na stole. Bohužel to bylo i samotné chování mezi vězni na oddíle. Tok informací byl totiž nezadržitelný a vychovatel se spolehlivě dozvěděl do 24 hodin o všem významném, co se mezi vězni šustlo. Jasně, že informátoři byli v řadách odsouzených a podezřelých bylo dost, ale zabránit tomu nešlo a tak byl vychovatel mnohdy postaven před hotovou věc a vězně, nepříjemné svému okolí pak perzekuoval formou neoblíbených požadavků, které mu pak dávali možnost zohlednit je v posudku.
Pochvalu bylo nejjednodušší sehnat v zaměstnání prostřednictvím mistra, respektive za dobré pracovní výkony. Další pochvala se dala sehnat na oddíle, ale poměrně za katastrofálních podmínek, protože se jednalo o úklid chodby, jednou za rok mytí oken na chodbě, organizování různých sportovních turnajů jako např. ve fotbale, ping pongu, šachu nebo třeba v posilovně 5ti boj. Prostě, co si kdo vymyslel a mělo to kulturní základy. Také to byly nárazové akce úklidového charakteru v jiných prostorách, kdy se s tímto požadavkem chodilo převážně na náš 8. oddíl, co by prvotrestané vězně.
To se krátce po mém nalodění na oddíl, měly z kuchyně nakládat na auto prázdné 3 litrové sklenice ze salátů a kompotů. Nevím proč, ale oslovil mě vychovatel s tím, abych dal dohromady 6 lidí s tím, že bude při udělování pochval k tomuto přihlédnuto. Samozřejmě za pochvalu by tam šel každý, ale tady se jednalo o pouhé přihlédnutí a tak jsem zvolil 6 horkoholiků, kteří půjdou nakládat z nudy. To byl první a poslední moment, kdy jsem se dostal do horních cel v prvním patře sklepů, které byly asi 4 metry pod povrchem nádvoří. Byli tam v dávné minulosti za vlády Marie Terezie věznění mniši, aby neohrožovali nástup na trůn jejímu synovi a samozřejmě se hodil i nějaký ten majeteček. Nevelké cely asi 6 x 5 metrů se stoletým prachem, nádherně zachované původní dveře s okýnkem, mřížemi a brutálně dokonalou klikou a petlicí, včetně nerozebratelných pantů. Sklenice byly zaskládané do výšky 2 metrů v obou krajních celách. Zahlédl jsem tam ještě dvě další dvě cely, ale byl tam zámek, takže mě zvídavost rychle opustila. Chodba vedla středem a končila také původními vraty, bez mříží a se zámkem. Postupem času jsem se v knihovně dočetl o rozsáhlém podzemí pod celým hradem, zvednutí úrovně prvního nádvoří o několik pater o čemž silně pochybuji s ohledem na vstupní dveře po obvodu, ale co já vím, třeba tam dříve bývala dřevěná podesta.
Ale dosti tlachání o historii a přejděme k dalším událostem.
Byla konkrétní situace, kdy byl odsouzen mukl na 15 let, po odsezení dvou třetin trestu, tedy 10ti let, žádal vězeň o podmínečné propuštění. Zpravidla byli z 5ti takových žadatelů zamítnuti dva. Jo pardon, bavíme se rámcově o době 2000 až 2005, kdy mluvím z mojí vlastní zkušenosti. Může se totiž skutečně stát, že byl propuštěn mukl, který evidentně nesplňoval mnou označené časové kritérium, ale je to příliš tenký led na šablony. Hraje zde totiž velikou roli i ten moment – kdo o podmínku žádal. O podmínku mohl samozřejmě žádat mukl, který měl dobré postavení v rámci zaměstnání a mohl získat k svojí žádosti doporučení ředitele a to pak bylo samozřejmě rozhodující a k soudu se chodilo jen formálně. Jednalo se vždy o individuelní přístup konkrétního vězně. Jestliže jsem výše uvedl něco o 5ti leté podmínce, jednalo se vždy o podmínku soudce, že takového vězně poslal zpět na celu s tím, aby dal žádost za rok.
To byl konkrétní případ – žádost podal mukl souzený za elpaso, respektive za loupežné přepadení s následkem smrti. A protože byl šikovný, sehnal si asi 14 pochval, chování normální, pracoval, takže si platil jak dluhy, tak i výkon. Prostě ideální situace k podmínce. Ještě jsem nepodotkl důležitou informaci a to, že soudce vyžadoval cca 8 pochval, protože 6 bylo málo a jedna navíc není na škodu. V tomto případě jich bylo 14, tedy značka ideál. A tak panáček vyrazil k soudu a ouha . . . . ! Všechno špatně. Soudce ho poslal zpět s tím, že 14 pochval bylo „účelové“. No jasně, že to bylo účelové, když to vyžadoval sám soudce, ale nic s tím se nedalo dělat.
To zase šel k podmínce kolegáček s romským původem. Rvačky na oddíle, pochvala žádná, ale protože byl na oddíle se speciálním zaměřením, tak hupky, šupky domů. Je to skutečně o individuelním přístupu, bez šablon a konvencí.
Asi bych mohl pokračovat dál a dál, ale je třeba si vydechnout a dát prostor nad zamyšlením. Proto bych se s návštěvníky tohoto webu tímto rozloučil a počkal na reakce. V případě kladných, tak na brzkou viděnou.
Komentáře
Přehled komentářů
Zajímavé čtení Renato, ovšem nic veselého. To, co popisuješ, znám ze dvou případů. Popisováním, bych se ale opakoval. Ředitelská podmínka je hotová podmínka a soudce už jen pouští. Otázkou jsou jen probační a mediační úředníci. Pokud ve Tvém případě, ředitel stáhl svoji ředitelskou podmínku, musel k tomu mít nějaký důvod. Ten přišel se shora, nebo obráceně ze spodu. Určitě se to dozvíš, na návštěvě. Jestliže měl tak ideální podmínky, nechápu, že ho soudce nepustil i bez ředitelské přímluvy. Bohužel stažená ředitelská půlka zní spíše, jako nedoporučení podmínky. Volnopohybáři v jeho dif. skupině, normálně opravdu chodí domů. Nemůžeš se spoléhat na to, co dozorci říkali. Pouze se ti bude lépe spát, že je tvůj přítel pašák. Jen byl v nepravý čas, na nepravém místě. Každopádně musí podat žádost o PP. Ředitel nemá povinnost se k ní přidávat. Určitě ji podej také. Šance je stejná, jako v prvém případě. Ovšem s tím, že bude namísto ředitele, psát hodnocení jeho vychovatel. Tím chci říct, že se bude soudce přiklánět k tomuto doporučení. Když se opět přidáš, bude to sice malé plus, ale BUDE.
Re: Re: žádost o podmínečné propuštění
Renata, 22. 2. 2015 18:23Tomáši, moc děkuji za Vaši odpověď..Pochopila jsem správně ,že mám tu žádost po měsíci poslat ještě jednou ?Neb stačí ta původní?Posílala jsem jí na soud.No též to nepochopím proč ,ale snad se víc dozvím na návštěvě ..Vidím tam ale tím pádem hodně malou šanci :-(.Uvidíme ,budu Vás v každém případě informovat.Hezký zbytek neděle Renata
dotaz
misa, 1. 2. 2015 18:47dobry den mam dotas mam pritele ve vikonu trestu tet 10 tam bude pul roku chci se zeptat jestli ho muzou pustit na pulku a jestli to muzu podat ja nebo jenom muj pritel a kam se to posila dekuji
Re: dotaz
TomášFuk, 2. 2. 2015 12:17Myslíš asi 10.2.2015 Míšo, že? Jestli pustí tvého přítele, ví Bůh a soudce. Na to nemohu odpovědět. Žádost o podmínečné propuštění můžeš poslat tento týden. Předpokládám, že on ho již poslal. Dvě žádosti jsou víc jak jedna. Malá útěcha, ale je to pro soudce signál, že mu někdo pomůže na svobodě. Žádost se musí poslat na soud, do jehož jurisdikce spadá vězení, kde vykonává výkon trestu. Stačí kouknout na internet. Pokud chceš mít jistotu, tak si zajdi na soud v místě tvého bydliště a oni ti vyhledají adresu příslušného soudu.
slip
klara , 1. 2. 2015 18:44dobry den chci se zeptat mam druha ve vykonu trestu mame syna a ten furt place za tatou prosim vas jak a kam se pise slip a muzu to napsat janebo muj pritel dekuji
Re: slip
TomášFuk, 2. 2. 2015 11:36Ahoj Kláro, pochopil jsem z tvého dotazu, že chceš poslat slib svému příteli a tátovi, vašeho syna. Jen nevím, jaký slib chceš poslat? Pokus se to prosím trošičku lépe specifikovat. Co chceš slibovat, nevím. Máš-li ale na mysli žádost podmínečné propuštění, tak to můžete napsat oba. Ty dřív a on bude dotázán, zdali se připojuje. Žádost se posílá na soud, do jehož jurisdikce spadá vězení, kde vykonává trest tvůj přítel. Adresa se dá zjistit na internetu.
slip
klara , 1. 2. 2015 18:43dobry den chci se zeptat mam druha ve vykonu trestu mame syna a ten furt place za tatou prosim vas jak a kam se pise slip a muzu to napsat janebo muj pritel dekuji
domácí vězení
Kaja, 2. 9. 2014 22:04Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá doba vyřízení na domácí vězení? Děkuji
dotaz
lydie, 11. 8. 2014 11:52syn bude mít půlku trestu.vzali jsme advokáta a chci se zeptat jestli musí napsat i jeho družka na soud žádost o podmínečné propuštění nebo stačí když to podá advokát?
Re: dotaz
TomášFuk, 11. 8. 2014 15:52Úplně stačí, když žádost o PP podá advokát v zastoupení. Dle mého je to ale zbytečné, podávat žádost o podmínku přes advokáta. Škoda peněz. Napsat pár řádků jistě zvládnete společně a podepíšete se jen dole. Advokát tomu sice dá štábní kulturu, ale to je soudci naprosto jedno. Já myslím, že žádost od vás obou, psaná srdíčkem, bude mít větší váhu, jak strohý, úřední jazyk. Je to jen otázka názoru.
pp
val, 23. 7. 2014 10:23Dobrý den,chtěla bych vás poprosit,můj druh měl včera 22.7.2014 polovinu trestu chci se zeptat za jak dlouho může být soud moc vám děkuji
Re: pp
TomášFuk, 29. 7. 2014 19:41Ahoj val, podstatné je, jestli se žádalo o podmínku. Tento detail mi nějak nevyplývá z tvých dvou řádků. Také je otázka, kdy se žádost poslal a kým. Co je ale nejdůležitější, kde vlastně sedí tvůj druh. Jsi úžasně skoupá na informace. Nicméně, pokud měl mít polovinu trestu 22.7.2014, žádost podal on a podal ji alespoň 7.7.2014, může čekat na termín soudu jeden až dva měsíce.
pulku
julie, 1. 7. 2014 20:36preji dobry den mam syna na vazbe ale uz probehnul soud za elpaso nebyl nikdy trestany je poprve odsouzeny dostal 2 roky astoho ma uz odsezeno na vazbe 9 mnesicu do pulky mu chyby 3 mnesice jak mame zazadat opulku akde moc vam dekuji
Re: pulku
TomášFuk, 5. 7. 2014 23:02O podmínku musíte žádat soud, do jehož jurisdikce spadá vězení, kde je Váš syn umístěn. Pokud to nevíte, stačí jeden telefon na sekretariát daného všzení.
věznice
kubíková kristýna, 22. 11. 2012 22:19CHtěla jsem poprosit o radu.Přitel Josefa tancoše narozen 17.9.1984 žáda o přeložení z vazební věznice do pardubic jelikoz čekame spolu rodinu a bylo by to naročny jezdit tak dal as do valdic tak vas chci poprosit o přelozeni do pardubic abych to měla blyž do pardubic i finančně nato by nemělan tak vas ještě jednou prosim aby steho přeložily do padubic jinak vam děkují za pochopení kubíková
REAKCE NA RASISMUS
RENÉ, 29. 4. 2014 18:10DOST DOBŘE NECHÁPU PROČ TI VADÍ ŽE SOUDCE PROPUSTIL NA PODMÍNKU ROMA.MÁM ZATO ŽE SOUDCE JE DOSTATEČNĚ KOMPETENTNÍ ABY SÁM ROZHODL KOHO PUSTÍ.JEMU JE ZAPLATPÁMBŮ JEDNO JAKOU BARVU PLETI MÁ JEDNOTLIVY ODSOUZENÝ.NETUŠIL JSEM ŽE I VE VĚZENÍ EXISTUJE RASISTICKÝ POHLED NA SVĚT.PROTO JSEM NUCEN TI VZKÁZAT,JDI DO PRDELE,TY FAŠOUNSKEJ ŠMEJDE.PS:DOUFÁM ŽE TEBE TAKY NEPROPUSTILY NAPODMÍNKU.
Re: REAKCE NA RASISMUS
autor, 18. 5. 2014 23:36Áááááá, pan upřímný. Copak René, špatně jsme se vyspinkali? Předpokládám, že napadáš mne, pisatele výše zveřejněného článku. Koukám na předposlední odstavec mého článku a ani po pečlivém a opakovaném čtení zmíněného odstavce, nevidím nikde ani slovíčko o tom, že bych se vyjádřil hanlivě o naší romské potažmo nepřizpůsobivé menšině. Jestli to nevíte, vážený pane René, tak na Mírově je 4 oddělení, kde jsou jen romové a je to doslova romská galerka. Něco jako romský trestní oddíl. Z celé republiky je sváží na toto oddělení. Věděli to, a mnohdy ani nedávali žádost o PP, protože věděli, že ji nedostanou. Což zakládá na myšlence, že je skutečně soudce na podmínku pouštěl zcela výjimečně. Odseděli si tedy hrdě celý trest. Opakem však bylo zvláštní oddělení, odkud se na podmínku dostávali. To jen tak na okraj uvědomělý pane René. Kupodivu byli se mnou na cele dva občani romského původu. S jedním z nich jsem hrával často šachy a mohu naprosto zodpovědně říct, že si se mnou na šachovnici dělal, co chtěl. A to nejsem žádný začátečník. Slovo rasizmus nelze vyčíst z mých řádků a z mých úst už vůbec ne. Nicméně bys mohl volit krapátko vytříbenější slovník. Mě urazit nemůžeš, ale jsou zde lidé, kterým není jazyk český nijak vzdálený a lhostejný už vůbec ne.
dotaz-doba trvání vyřízení žádosti o PP
Eva, 15. 3. 2014 16:22Chtěla bych se zeptat, mám známého ve vězení ve Stráži p. Ralskem a teď od 8.-10.března advokát podával žádost na PP, velmi s ním soucítím a moc doufám že brzy přijde den, kdy se ozve že ho pustili ! jen bych se chtěla zeptat (aspoň orientačně) ,jak dlouho může vyřízení trvat, jak dlouho můžeme čekat? je možné, že by už koncem března mohl být venku?(pokud to vyjde) děkuji předem za odpověd
Re: dotaz-doba trvání vyřízení žádosti o PP
TomášFuk, 18. 3. 2014 13:37Ono je to trošku složitější Evi. Je zde hodně faktorů, které ovlivňují vyřízení podmínky. První krok je datum soudu. To určí soudce s ohledem na jeho vytíženost. Klidně se může čekat 14 dní a u vysokých trestů i 2 měsíce. Jako druhý ekvivalent je to, za co byl odsouzen. Tam potom nastupují např. posudky psychologa a na to navazující probační úředník. Podmínečné propuštění soudem je už jen otázka jeho chování ve vězení, popřípadě projevení zájmu o danou osobu zvenčí, jako např. rodina. Tak, a samotné propuštění? Většinou bývá k následujícímu měsíci z důvodu počítání odsezených měsíců nikoli dnů. To je zase dáno výší trestu. Někde snad prý pouštěli do týdne, ale s tímto nemám zkušenost. Já osobně jsem měl soud 10tého a šel jsem z Mírova k prvnímu následujícího měsíce. Všichni byli v šoku a především já sám. Nicméně samotný výstup je dán opět soudním aparátem, který chystá výstupní doklady. Ovšem konec března by se rovnal zázraku. Moc jsem tě nepotěšil Evi, ale slíbit ti týden je velmi jednoduché. To neumím. Situace ve vězeňství se v tomto směru příliš nemění a Ralsko znám navíc spíše z doslechu.
Re: žádost o podmínečné propuštění
TomášFuk, 22. 2. 2015 10:21