O podmínečném propuštění
Vážení čtenáři, kterými také mohou být i mí bývalí kolegáčci muklíci. Čirou náhodou jsem zabrousil na stránky tohoto webu a oslovil správce. A jak jste si zajisté všimli, dostal jsem důvěru k oslovení veřejnosti, potažmo návštěvníky tohoto webu. Samozřejmě se budu snažit ze sebe vysypat něco duchaplného, ale bohužel to nebude ve všech případech možné, protože každý návštěvník zde bude očekávat něco jiného a proto se nelze zavděčit každému čtenáři. Mám v úmyslu zde vycházet z mých vlastních zkušeností z mírovského vězení, které je specifické svojí přísnou ostrahou.
Přemýšlel jsem nad úvodním tématem, kterým bych zaujal a popřípadě i navnadil zvědavost návštěvníka na další články a třeba i moje (bude-li nějaké „další“). Samozřejmě jsem připraven zodpovědět jakýkoli případný dotaz od kohokoliv. Předem však podotýká, že nebudu uvádět žádná jména vcelku z pochopitelných důvodů, ale maximálně přezdívky, které pro zasvěcené budou dosti popisnými.
A tak přemýšleje, čím začít, rozhodl jsem se pro následující téma, které je nejen pro každého mukla velmi aktuálním hned po rozsudku, ale i pro všechny rodinné příbuzné, kamarády, přítelkyně či jen známé. Čtěte a nehledejte mezi mými řádky nic jiného než snahu o sdělení skutečnosti.
Podmínečné propuštění
Nechci zde rozebírat znění zákona pro žádost o podmínečné propuštění, ale jen předestřít, co předcházelo a možná že stále předchází podání žádosti o podmínečné propuštění na Mírově. Obecně zde platí, že při trestech nad deset let při horní hranici odstavce u paragrafu odsouzeného, žádost o podmínku podává vězeň po odsezení 2/3 z trestu
Podmínky pro podmínečné propuštění na Mírově jsou dosti specifické oproti jiným věznicím v tom, že výška trestu v těch nejnižších trestech je 10 let, oproti jiným věznicím, kde ve stejné situaci byli páni vězni s měsíci, tzv. měsíčkáři. Z čehož plyne, že soudce se jinde potýkal u podmínek s měsíci, kdežto na Mírově to byly a jsou roky.
Celé orákulum podmínečného propuštění na Mírově spočívá v tom, že jsou tam nejdelší tresty v rámci České Republiky. Což představuje konkrétní časový termín, protože k podmínkám byli pouštěni vězni všichni, kteří podali žádost, ale odcházeli s kladně vyřízenou žádostí pouze ti vězni, kterým do konce trestu chybělo méně jak 5 let. Samozřejmě i v jiných věznicích byly dlouhé tresty, ale to bylo výjimečně a hlavně – nebylo to pravidlem jako na Mírově.
A teď něco k samotným skutečnostem, které musel vězeň splňovat, aby měl alespoň teoretický úspěch u soudce. Předně to bylo bezproblémové chování na oddíle. Samozřejmě to bylo o přístupu vězně k vychovatelům, dozorcům, pedagogům, k mistrům v zaměstnání, no prostě ke všem civilním zaměstnancům, se kterými se dostal do styku. Tito všichni lidé totiž psali posudky, které končily u soudce na stole. Bohužel to bylo i samotné chování mezi vězni na oddíle. Tok informací byl totiž nezadržitelný a vychovatel se spolehlivě dozvěděl do 24 hodin o všem významném, co se mezi vězni šustlo. Jasně, že informátoři byli v řadách odsouzených a podezřelých bylo dost, ale zabránit tomu nešlo a tak byl vychovatel mnohdy postaven před hotovou věc a vězně, nepříjemné svému okolí pak perzekuoval formou neoblíbených požadavků, které mu pak dávali možnost zohlednit je v posudku.
Pochvalu bylo nejjednodušší sehnat v zaměstnání prostřednictvím mistra, respektive za dobré pracovní výkony. Další pochvala se dala sehnat na oddíle, ale poměrně za katastrofálních podmínek, protože se jednalo o úklid chodby, jednou za rok mytí oken na chodbě, organizování různých sportovních turnajů jako např. ve fotbale, ping pongu, šachu nebo třeba v posilovně 5ti boj. Prostě, co si kdo vymyslel a mělo to kulturní základy. Také to byly nárazové akce úklidového charakteru v jiných prostorách, kdy se s tímto požadavkem chodilo převážně na náš 8. oddíl, co by prvotrestané vězně.
To se krátce po mém nalodění na oddíl, měly z kuchyně nakládat na auto prázdné 3 litrové sklenice ze salátů a kompotů. Nevím proč, ale oslovil mě vychovatel s tím, abych dal dohromady 6 lidí s tím, že bude při udělování pochval k tomuto přihlédnuto. Samozřejmě za pochvalu by tam šel každý, ale tady se jednalo o pouhé přihlédnutí a tak jsem zvolil 6 horkoholiků, kteří půjdou nakládat z nudy. To byl první a poslední moment, kdy jsem se dostal do horních cel v prvním patře sklepů, které byly asi 4 metry pod povrchem nádvoří. Byli tam v dávné minulosti za vlády Marie Terezie věznění mniši, aby neohrožovali nástup na trůn jejímu synovi a samozřejmě se hodil i nějaký ten majeteček. Nevelké cely asi 6 x 5 metrů se stoletým prachem, nádherně zachované původní dveře s okýnkem, mřížemi a brutálně dokonalou klikou a petlicí, včetně nerozebratelných pantů. Sklenice byly zaskládané do výšky 2 metrů v obou krajních celách. Zahlédl jsem tam ještě dvě další dvě cely, ale byl tam zámek, takže mě zvídavost rychle opustila. Chodba vedla středem a končila také původními vraty, bez mříží a se zámkem. Postupem času jsem se v knihovně dočetl o rozsáhlém podzemí pod celým hradem, zvednutí úrovně prvního nádvoří o několik pater o čemž silně pochybuji s ohledem na vstupní dveře po obvodu, ale co já vím, třeba tam dříve bývala dřevěná podesta.
Ale dosti tlachání o historii a přejděme k dalším událostem.
Byla konkrétní situace, kdy byl odsouzen mukl na 15 let, po odsezení dvou třetin trestu, tedy 10ti let, žádal vězeň o podmínečné propuštění. Zpravidla byli z 5ti takových žadatelů zamítnuti dva. Jo pardon, bavíme se rámcově o době 2000 až 2005, kdy mluvím z mojí vlastní zkušenosti. Může se totiž skutečně stát, že byl propuštěn mukl, který evidentně nesplňoval mnou označené časové kritérium, ale je to příliš tenký led na šablony. Hraje zde totiž velikou roli i ten moment – kdo o podmínku žádal. O podmínku mohl samozřejmě žádat mukl, který měl dobré postavení v rámci zaměstnání a mohl získat k svojí žádosti doporučení ředitele a to pak bylo samozřejmě rozhodující a k soudu se chodilo jen formálně. Jednalo se vždy o individuelní přístup konkrétního vězně. Jestliže jsem výše uvedl něco o 5ti leté podmínce, jednalo se vždy o podmínku soudce, že takového vězně poslal zpět na celu s tím, aby dal žádost za rok.
To byl konkrétní případ – žádost podal mukl souzený za elpaso, respektive za loupežné přepadení s následkem smrti. A protože byl šikovný, sehnal si asi 14 pochval, chování normální, pracoval, takže si platil jak dluhy, tak i výkon. Prostě ideální situace k podmínce. Ještě jsem nepodotkl důležitou informaci a to, že soudce vyžadoval cca 8 pochval, protože 6 bylo málo a jedna navíc není na škodu. V tomto případě jich bylo 14, tedy značka ideál. A tak panáček vyrazil k soudu a ouha . . . . ! Všechno špatně. Soudce ho poslal zpět s tím, že 14 pochval bylo „účelové“. No jasně, že to bylo účelové, když to vyžadoval sám soudce, ale nic s tím se nedalo dělat.
To zase šel k podmínce kolegáček s romským původem. Rvačky na oddíle, pochvala žádná, ale protože byl na oddíle se speciálním zaměřením, tak hupky, šupky domů. Je to skutečně o individuelním přístupu, bez šablon a konvencí.
Asi bych mohl pokračovat dál a dál, ale je třeba si vydechnout a dát prostor nad zamyšlením. Proto bych se s návštěvníky tohoto webu tímto rozloučil a počkal na reakce. V případě kladných, tak na brzkou viděnou.
Komentáře
Přehled komentářů
Zdravím vás máme další problém odsouzený se má dostavit v říjnu k soudu na proměnění další podmínky,přišlo mu to do věznice,ale neví za co atd?Dá se to nějak zjistit nebo mužete nám doporučit nějakého dobrého právníka?Tak to s tím podmínečným propuštěním vydíme černě,jakej je váš názor?Děkuji a čekáme na vaše cenné rady
žádost
joj, 10. 9. 2008 19:44ahojky zdravím Vás, v pondělí jsme napsali žádost a poslali na soud,tak nám držte palce at to vyjde.Dáme pak vědět jak jsme dopadli a ještě jednou děkujeme za rady.Ahojky
diky autorovi
Mishka, 8. 9. 2008 20:12
Jojo,ja si s amnestii zadnou nadeji nedelam...
Ale dekuju za rady,jsem zase o neco moudrejsi:-)
amina, neamina
autor, 7. 9. 2008 21:02
Ahojky Mishko, krásné konkrétní otázky, které zasluhují rychlou a jednoduchou odpověď. Ze zákona má právo, požádat o podmínku kdokoliv. Jen jde o to, že přítelkyně, sourozenci, nebo kdokoliv z rodiny, má logicky nejlepší důvody o podání žádosti o podmínečné propuštění. Mimo jiné, jsou to právě tito příbuzní, či přítelkyně, kteří poskytují něco jako společenské záruky, na postupné zařazení se do společnosti - morální pomoc, ubytování, finanční pomoc atd. Odsouzený může podat žádost měsíc před podmínkou, bez ohledu, jestli o ni žádá někdo jiný. Tento omezující měsíc, se však nevztahuje na civilisty-poslat žádost dřív, je nesmysl, dopis se zatoulá, zapomene atd. Dva měsíce jsou vyzkoušené a funguje to. Žádost může poslat třeba i firma, která může dát i společenskou záruku, občanské sdružení a další podobné spolky. Poslat ji jeden den před podmínkou? Jasně, není problém, ale přičti si dva dny na doručení, týden na to, než dopis projde aparátem a než se dostane do povolaných rukou. Škoda každé hodiny, ne?
Amnestie? Přeji ji všem, ale . . . Říjnová revoluce? Proč ne, ale každá amnestie je vyhlašována pro určité zločiny, přestupky, podmínky. Nebude se vztahovat na všechny. Takovou brutální amnestii dal Havel, co by president a od té doby o žádné nevím. Bude-li, zaslouží si ji všichni, přeji jim to, i když není mukl jako mukl. Víš, amnestie se slibovala několikrát, volby presidenta. vstupy do Unie, která si to dávala, jako jednu z podmínek, a další a další přísliby. Nic. Proto se neohlížej na to, co kdo slibuje, ale pokud bude, bude to blesk z čistého nebe. Představ si, že bude amnestie vykřičená měsíc předem, jako definitivní. Víš, co by se strhlo? Krádeží a drobných zločinů, by bylo jak na běžícím pásu s tím, že bude do měsíce amnestie a z vazby je pustí obratem domů. Mám pokračovat?
Říkáš, že jsem ti pomohl? Bezva, bude se mi dnes klidně spát. Zase někdy čauky
2 měsíce před půlkou?
Mishka, 7. 9. 2008 19:40
Dobrý večer...
Jen jsem se chtěla zeptata,odpovedel jste nedavno na jeden dotaz,ze napr. pritelkyne muze pozadat daneho soudce jiz 2 mesice pred uplynutim poloviny trestu o podminecne propusteni.Chci se zeptat,jestli je to obecne nebo se to tyka jen kratkych trestu.Jednou jsem vas uz prosila o radu a moc jste mi pomohl.Jen pripomenu,pritel byl odsouzen na 1 rok a ted si odpykava trest ve Všehrdech.Pokud ja budu odesilat zadost drive o 2 mesice,nez je pulka trestu,on ji ma poslat spolu s moji?Myslela jsem,ze ma pravo nebo smysl ji podat az 1 den po odsezeni poloviny trestu..a jeste jednu,mozna trosku usmevnou otazku:-):Jaky je vas nazor na neoficialni informaci,ze k 28.10.2008 bude vyhlasena amnestie?Dekuju.......
bít či nebít
autor, 7. 9. 2008 10:44
Nazdar brácho, bývalý kolegáčku, je fajn, když slyším, že se daří někomu, kdo si prošel nejbahnětinějším bahnem, zachová si dobrý úsudek a normálně komunikuje. Mohu ti dát za pravdu pouze v tom, co jsem prožil sám. Ano, dostávali borci sodu a brutální, kam se hrabe gestapo. Jenže, to byli frajeři, kteří zabili policajta a dostávali nakládačku, kdykoli byli transportováni. Ne na lágru. Jenže to je jiná kapitola. Jasně, byli muklové a ne málo, co se chvástali, jak z nich, kdo, vymlátil doznání, jací byli tvrďák, když ve finále podlehli, za cenu ztráty několika litrů krve. Kolik jsi takových příběhů slyšel ty? Asi taky moc, i když jsi byl někde jinde, je to stejný. Kolika jsi uvěřil? Já osobně, jsem se takovým momentům vyhýbal, ale když už jsem byl svědkem vyprávění, šlo to mimo mě. Měl jsem možná kliku, ale osobně jsem zažil jen pár šťavnatých kopanců, když mě zatýkala URNA, ale to jsem bral jako kopance od života a vůbec to nepresentuji jako násilí, vůči jednotlivci. Určitě líčíš skutečnost a dost možná jsi byl i v samotném lůnu dění. S tím nic nenaděláš. Asi potřebovali vědět něco, co jsi věděl jen ty. Každopádně, podobnou situaci nezávidím nikomu, protože vím, že nemají mantinely a zákon pro ně platí stejně, jak pro Němce v pětačtyřicátým. Sami je tvoří a dovedou je mistrně obcházet. Tady bych už mohl mluvit, o záludnosti policie a dalších státních institucí, ale mojí podstatou není presentace, mého spekulativního odsouzení. Rafinovanost je mým koníčkem, ale to, co spřádají oni, přesahuje všední meze. Ale to je pořád jiná skupina, než o které se zmiňuješ ty. Proto ti mohu dát jen částečně za pravdu, ale díky Bohu, ne ze svojí zkušenosti.
Drž se draku, a až pojedeš někdy na Moravu, dej vědět. Dáme kafe a zaseknem zobáky. O životě, samozřejmě.
Odpověď na článek viz.níže
pavelveselydruzec@email.cz, 7. 9. 2008 1:22Člověče,otevři oči !!!! Naše policie-a postupování dle zákonů ? To je ta nejhorší mafie !!!! Jakmile jsi zadrženej,dělaj si s Tebou co chtějí !!! Zmlátí tě do krve,a když chceš doktora ? Počkají si pár dní až se ti to krapet zhojí,a pak tě k němu dovedou-protože jsis to udělal sám (a to že to tak není,to ti lékař ve věznici nevěří-jsi přece vězeň,a policista je důvěryhodná osoba).Chceš to napsat někomu na svobodu ? Máš kontrolů obsahu dopisů,takže čekej až za tebou páni polisté přijdou,dopis ti vrátí,a s úsměvem ve tváři ti praví:že pokud chceš prožít zbytek trestu bez pakárny,tak ten dopis před nimi roztrhej,a o nic dalšího se už nepokoušej).Jakmile se ocitnete lidičky ve vězení-jste v prdeli,máte ústavou nějaká práva,která se po dobu výkonu trestu částečně omezují ? Také lež !!!! Ve vězení Vám seberou všechna práva,a nemáte to komu říct,nedostanete to z poza mříží ven.Mluvit k ostatními na svobodě můžou pouze ti,kdo se na svobodu z poza mříží dostal.Jsem rád za tyto stránky
Dobrej článek
pavelveselydruzec@email.cz, 7. 9. 2008 1:08Hele chlape,nevím kde se to v tobě vzalo,ale smekám před Tebou,že tě vůbec napadlo s něčím takovým vlézt na stránky.Já to zažil na vlastní kůži.Z pěti apůl jsem bručel čtyři a půl v Plzni.Je dobré těm lidičkám "venku" trošku otevřít očka,protože si přečtou pár bulvárních plátků,a myslej si,jak se ti vězni maj skvěle.Zítra se pak ocitnout ve vězení,a tam čuměj jako telata,podlézají,donášejí,pláčou,podřezávají si žíly,a přitom jsou to venku děsní machři.Já si myslím,že ty ryzí vlastnosti čloívěka es ukáží právě jen v takovém zařízení jako je vězení.Není nic horšího vidět než 150kg svalnatého hromotluka brečet že mu nenapsala maminka.Vězení mi tímto dost otevřelo oči,a od té doby víc sleduju na svobodě lidi,a musím říct,že se mi vede lépe.Já §199/1,2,3,a,b,letiště Ruzyně
ano či ne?
autor, 30. 8. 2008 23:20To ti nepovím holka, fakt nevím, co je lepší. Samozřejmě advokát tomu dá štábní kulturu a správně to naformuluje. Bezesporu. Vyloučí i bezpředmětný důvod z pohledu zákona. Jenže, dopis, formulovaný srdcem, má svoji váhu. Tohle není odvolání, nebo žádost o milost, ale ŽÁDOST O PODMÍNKU. Chápeš to jojko? Je to žádost a jenom žádost, která není vázána řádnými předpisy, pouze termínově. Proto bych volil osobní žádost. Rozhodující je nálada soudce a za srdce ho chytneš ne strohou úřední řečí, ale textem, psaným jak jsem řekl - srdcem. Neradím ti, co dělat. Pouze tlumočím můj názor. Posuďte sami, co volit. Drž se.
podmínečné propuštění
joj, 30. 8. 2008 11:15Ještě jsem se chtěla zeptat,jestli je lepší to dát nějakýmu advokátovy aby to napsal a podal nebo stačí když to podá kámoška)družka zavřeného?děkuji
top info
autor, 29. 8. 2008 22:29Ahojky jojko, abych pravdu řekl, lepší důvod bych ti nevymyslel ani já. Hlava rodiny-dobrý, děti-lepěí, ale živitel rodiny-nejlepší. Citová závislost přítelkyně i dětí jen dokreslí, pádnost důvodů. Jedním slovem - sociální důvody a rodina mají prioritu. Všechno tam uveď, ale jen krátce. Čím delší dopis to bude, tím méně pozorně bude čten. A to je chyba. Vím to naprosto přesně. Tomu se říká psychologie. Já měl rozsudek na 27 stranách a moje odvolání bylo na 35 listech. Soudce se zazil u prvního důvodu, pak se kousl a dal mi devítku. Tak stručně a jasně. Pochopila? Je to fajn, dělat s mazanýma lidma, viď?
podmínečné propuštění
joj, 29. 8. 2008 20:35A v případě,že je on OSVČ a živitel rodiny,přítelkyně(družka) na mateřské,peníze nic moc a má na starosti 2 děti.Díky moc za cenné rady,předám je dál
Práce policie
Honza, 29. 8. 2008 13:00Děkuji za odpověď. Je to takové nepříjemné téma, tak se nedivim, že se nechceš moc rozhovořit. Mně jeden známý říkal, že ho na policii mlátili a pak mu nabídli advokáta, který ho téměř vůbec nezastupoval. To ale zjistil až u soudu. To už bylo pozdě. Já byl v šoku, když jsem slyšel, že to někde na policii takto funguje. Já jsem si naivně myslel, že policie vždy musí postupovat podle zákona, jinak jim hrozí zneužití pravomoci veřejného činitele. Bohužel to tak vždy neni... Myslím, že by bylo řešení, kdyby se celý výslech na policii nahrával. Tohle je téma, kterému se nikdo nevěnuje. Ví se o tom, ale taktně se o tom mlčí. Honza
dobrá rada nad zlato
autor, 28. 8. 2008 23:29
Čauky jojko, žádost by měla obsahovat to nejzákladnější. Žádám,-me o podmínečné propuštění, z důvodu zákonného nároku. Dále tam uveď zmínku o rodinném zázemí - ubytování, rodičovském dohledu, než získá zaměstnání, finanční pomoci, výhledový příslib zaměstnání atd. Nic složitého, že? Ať vám to vyjde.
No a co s tebou Honzo? Rafinovaný dotaz. Je rozdíl, mezi slovem VYNUCOVÁNÍ a NÁTLAKEM? Jestli jsi ochoten vyměnit slovíčko VYNUCOVÁNÍ za NÁTLAK, pak to mohu potvrdit, ze své vlastní zkušenosti. Ano, funguje to tak. Jen je nutno na to pohlédnout z nadhledu. Myslíš si, že bude zajímat policii kapsář? Nebo daňový podvodník? Kdepak, tam musí být opravdu zájem policie, pak si buď jistý, že jim buď vyjdeš vstříc, nebo si to vypiješ do dna. A nejlépe se loká ve vězení. To stačí NÁHODNÁ silniční kontrola, z kufru ti vytáhnou NĚJAKÝ balíček a 15 let k tomu. Proto se mi slovo VYNUCOVÁNÍ nelíbí. Vynucování je gestapácká záležitost, ale nátlak je decentní a vždy máš možnost si vybrat. Asi jsem tě nepotěšil, ale přeber si to, kámo.
podmínečné propuštění
joj, 28. 8. 2008 12:16Děkuji za odpoved a ještě se chci zeptat,co by všechno ta žádost měla obsahovat?ty veřejně prospěšné práce dostal za alimenty.děkuji a čekám na odpoved
Chtěl bych se zeptat
Honza, 28. 8. 2008 9:08Chtěl bych se zeptat, jak probíhá vyšetřování na policii. Slyšel jsem, že si často policie někdy vynucuje přiznání bitím, vyhrožováním atd. Také jsem slyšel, že někdy policisté doporučí obviněnému advokáta (soudem přidělený advokát), který spíše pracuje pro policii, než pro klienta. Těžko se dá tato spolupráce dokázat. Je to pravda? Záleží asi, jak to kde funguje. Na toto téma se vůbec nemluví. Děkuji za odpověď. Honza
není trest, jako trest
autor, 28. 8. 2008 0:13Nazdar jojko, ono je to trošku jinak. Ten tvůj kámoš nebyl zavřen za neodpracované hodiny veřejně prospěšných prací, ale byl odsouzen za něco k veřejně prospěšným pracem. Ber to jako podmínku, kterou nedodržel. Pak nastává trest, který byl vyřčen soudem, když neodpracuje dané hodiny. Předpokládám, že se jedná jen o krátký trest, pokud dostal veřejné práce, takže by měl startovat po odsezení poloviny trestu. Pokud mu do té odsezené části, nezapočítají odpracované hodiny. To nevím. Každopádně tak 2 měsíce před polovinou, může člen rodiny, přítelkyně, manželka - někdo z rodiny, poslat žádost o podmínku na soud, či jmenovitého soudce, který funguje pro dané vězení. Samozřejmě ji podá i on a pak je to na soudci a podmínek, výše uvedených. Každé vězení má svá specifika, pro podmínku. Já jsem uváděl podmínky, spadající pro svýšenou ostrahu a myslím si, že by to nemusel mít tak přísné. Každopádně ti i on napíše, komu a kam tuto žádost poslat. Měj se a ať se zadaří
podmínečné propuštění
joj, 27. 8. 2008 11:19Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jak to chodí s podmínečným propuštěním,když je člověk odsouzen jen za neodpracované veřejně prospěšné práce?Jakou má šanci na PP?Je umístěn ve Stráži pod Ralskem,kde a jak žádat?děkuji
problém
joj, 15. 9. 2008 12:31