O podmínečném propuštění
Vážení čtenáři, kterými také mohou být i mí bývalí kolegáčci muklíci. Čirou náhodou jsem zabrousil na stránky tohoto webu a oslovil správce. A jak jste si zajisté všimli, dostal jsem důvěru k oslovení veřejnosti, potažmo návštěvníky tohoto webu. Samozřejmě se budu snažit ze sebe vysypat něco duchaplného, ale bohužel to nebude ve všech případech možné, protože každý návštěvník zde bude očekávat něco jiného a proto se nelze zavděčit každému čtenáři. Mám v úmyslu zde vycházet z mých vlastních zkušeností z mírovského vězení, které je specifické svojí přísnou ostrahou.
Přemýšlel jsem nad úvodním tématem, kterým bych zaujal a popřípadě i navnadil zvědavost návštěvníka na další články a třeba i moje (bude-li nějaké „další“). Samozřejmě jsem připraven zodpovědět jakýkoli případný dotaz od kohokoliv. Předem však podotýká, že nebudu uvádět žádná jména vcelku z pochopitelných důvodů, ale maximálně přezdívky, které pro zasvěcené budou dosti popisnými.
A tak přemýšleje, čím začít, rozhodl jsem se pro následující téma, které je nejen pro každého mukla velmi aktuálním hned po rozsudku, ale i pro všechny rodinné příbuzné, kamarády, přítelkyně či jen známé. Čtěte a nehledejte mezi mými řádky nic jiného než snahu o sdělení skutečnosti.
Podmínečné propuštění
Nechci zde rozebírat znění zákona pro žádost o podmínečné propuštění, ale jen předestřít, co předcházelo a možná že stále předchází podání žádosti o podmínečné propuštění na Mírově. Obecně zde platí, že při trestech nad deset let při horní hranici odstavce u paragrafu odsouzeného, žádost o podmínku podává vězeň po odsezení 2/3 z trestu
Podmínky pro podmínečné propuštění na Mírově jsou dosti specifické oproti jiným věznicím v tom, že výška trestu v těch nejnižších trestech je 10 let, oproti jiným věznicím, kde ve stejné situaci byli páni vězni s měsíci, tzv. měsíčkáři. Z čehož plyne, že soudce se jinde potýkal u podmínek s měsíci, kdežto na Mírově to byly a jsou roky.
Celé orákulum podmínečného propuštění na Mírově spočívá v tom, že jsou tam nejdelší tresty v rámci České Republiky. Což představuje konkrétní časový termín, protože k podmínkám byli pouštěni vězni všichni, kteří podali žádost, ale odcházeli s kladně vyřízenou žádostí pouze ti vězni, kterým do konce trestu chybělo méně jak 5 let. Samozřejmě i v jiných věznicích byly dlouhé tresty, ale to bylo výjimečně a hlavně – nebylo to pravidlem jako na Mírově.
A teď něco k samotným skutečnostem, které musel vězeň splňovat, aby měl alespoň teoretický úspěch u soudce. Předně to bylo bezproblémové chování na oddíle. Samozřejmě to bylo o přístupu vězně k vychovatelům, dozorcům, pedagogům, k mistrům v zaměstnání, no prostě ke všem civilním zaměstnancům, se kterými se dostal do styku. Tito všichni lidé totiž psali posudky, které končily u soudce na stole. Bohužel to bylo i samotné chování mezi vězni na oddíle. Tok informací byl totiž nezadržitelný a vychovatel se spolehlivě dozvěděl do 24 hodin o všem významném, co se mezi vězni šustlo. Jasně, že informátoři byli v řadách odsouzených a podezřelých bylo dost, ale zabránit tomu nešlo a tak byl vychovatel mnohdy postaven před hotovou věc a vězně, nepříjemné svému okolí pak perzekuoval formou neoblíbených požadavků, které mu pak dávali možnost zohlednit je v posudku.
Pochvalu bylo nejjednodušší sehnat v zaměstnání prostřednictvím mistra, respektive za dobré pracovní výkony. Další pochvala se dala sehnat na oddíle, ale poměrně za katastrofálních podmínek, protože se jednalo o úklid chodby, jednou za rok mytí oken na chodbě, organizování různých sportovních turnajů jako např. ve fotbale, ping pongu, šachu nebo třeba v posilovně 5ti boj. Prostě, co si kdo vymyslel a mělo to kulturní základy. Také to byly nárazové akce úklidového charakteru v jiných prostorách, kdy se s tímto požadavkem chodilo převážně na náš 8. oddíl, co by prvotrestané vězně.
To se krátce po mém nalodění na oddíl, měly z kuchyně nakládat na auto prázdné 3 litrové sklenice ze salátů a kompotů. Nevím proč, ale oslovil mě vychovatel s tím, abych dal dohromady 6 lidí s tím, že bude při udělování pochval k tomuto přihlédnuto. Samozřejmě za pochvalu by tam šel každý, ale tady se jednalo o pouhé přihlédnutí a tak jsem zvolil 6 horkoholiků, kteří půjdou nakládat z nudy. To byl první a poslední moment, kdy jsem se dostal do horních cel v prvním patře sklepů, které byly asi 4 metry pod povrchem nádvoří. Byli tam v dávné minulosti za vlády Marie Terezie věznění mniši, aby neohrožovali nástup na trůn jejímu synovi a samozřejmě se hodil i nějaký ten majeteček. Nevelké cely asi 6 x 5 metrů se stoletým prachem, nádherně zachované původní dveře s okýnkem, mřížemi a brutálně dokonalou klikou a petlicí, včetně nerozebratelných pantů. Sklenice byly zaskládané do výšky 2 metrů v obou krajních celách. Zahlédl jsem tam ještě dvě další dvě cely, ale byl tam zámek, takže mě zvídavost rychle opustila. Chodba vedla středem a končila také původními vraty, bez mříží a se zámkem. Postupem času jsem se v knihovně dočetl o rozsáhlém podzemí pod celým hradem, zvednutí úrovně prvního nádvoří o několik pater o čemž silně pochybuji s ohledem na vstupní dveře po obvodu, ale co já vím, třeba tam dříve bývala dřevěná podesta.
Ale dosti tlachání o historii a přejděme k dalším událostem.
Byla konkrétní situace, kdy byl odsouzen mukl na 15 let, po odsezení dvou třetin trestu, tedy 10ti let, žádal vězeň o podmínečné propuštění. Zpravidla byli z 5ti takových žadatelů zamítnuti dva. Jo pardon, bavíme se rámcově o době 2000 až 2005, kdy mluvím z mojí vlastní zkušenosti. Může se totiž skutečně stát, že byl propuštěn mukl, který evidentně nesplňoval mnou označené časové kritérium, ale je to příliš tenký led na šablony. Hraje zde totiž velikou roli i ten moment – kdo o podmínku žádal. O podmínku mohl samozřejmě žádat mukl, který měl dobré postavení v rámci zaměstnání a mohl získat k svojí žádosti doporučení ředitele a to pak bylo samozřejmě rozhodující a k soudu se chodilo jen formálně. Jednalo se vždy o individuelní přístup konkrétního vězně. Jestliže jsem výše uvedl něco o 5ti leté podmínce, jednalo se vždy o podmínku soudce, že takového vězně poslal zpět na celu s tím, aby dal žádost za rok.
To byl konkrétní případ – žádost podal mukl souzený za elpaso, respektive za loupežné přepadení s následkem smrti. A protože byl šikovný, sehnal si asi 14 pochval, chování normální, pracoval, takže si platil jak dluhy, tak i výkon. Prostě ideální situace k podmínce. Ještě jsem nepodotkl důležitou informaci a to, že soudce vyžadoval cca 8 pochval, protože 6 bylo málo a jedna navíc není na škodu. V tomto případě jich bylo 14, tedy značka ideál. A tak panáček vyrazil k soudu a ouha . . . . ! Všechno špatně. Soudce ho poslal zpět s tím, že 14 pochval bylo „účelové“. No jasně, že to bylo účelové, když to vyžadoval sám soudce, ale nic s tím se nedalo dělat.
To zase šel k podmínce kolegáček s romským původem. Rvačky na oddíle, pochvala žádná, ale protože byl na oddíle se speciálním zaměřením, tak hupky, šupky domů. Je to skutečně o individuelním přístupu, bez šablon a konvencí.
Asi bych mohl pokračovat dál a dál, ale je třeba si vydechnout a dát prostor nad zamyšlením. Proto bych se s návštěvníky tohoto webu tímto rozloučil a počkal na reakce. V případě kladných, tak na brzkou viděnou.
Komentáře
Přehled komentářů
No holky, je to bída. Fakty, stojí to za prd. Stále se vše točí kolem PP. Bohužel, ani při nejlepší vůli, vám nejsem schopen poradit tam, kde není ze zákona, nějaká lhůta. Termín každé žádosti o PP, je na libovůli soudce. Ono to není až tak jednoduché, já osobně jsem čekal na termín soudu 2 měsíce od termínu, s ideálními podmínkami - žádost z venku, 8 pochval, zaplacený dluhy a aktivity (učil jsem AJ, PC a ještě člen redakční rady místního časáku). Ve finále pak ještě měsíc čekání na propuštění. A to byl fofr, teda v mém případě. Většinou to bylo ale horší o dva až tři měsíce. Bavíme se stále o Mírově.
Musíte si přátelé taky uvědomit, že soudce, až po termínu a po obdržení žádosti o PP, si nechává převézt veškeré dokumenty, související s případem, od sudu I. stupně, kde jsou uloženy. Ty by měl nastudovat společně s posudky z výkonu. U násilných trestných činů si ještě vyžaduje posudek psychologa a to je zádrhel. V tomto případě se ztrácí minimálně 3 měsíce.
Dostali jsem se k momentu, seznamování se s dokumentací každého odsouzeného, žádajícího o PP a těch může být od 2 do 10. Bohužel i soudce je člověk a představíme-li si 5 - 10kg dokumentace, vůbec mu to nezávidím.
Jaká je šance na podmínku? Šance je pro každého stejná, ale stále záleží na tom, jaké si kdo vytvoří podmínky sám ve vězení. Samozřejmě hraje svoji roli i žádosti z venčí, a podmínky po propuštění.
Soráč holky, rád bych vás nějak potěšil, ale nevidím v tom smysl. Navíc, tam, kde je jen surová realita, není místo na falešná slova útěchy. Proto raději vycházím z horší varianty a nastane-li okamžik, že zaťuká na dveře o pár týdnů dřív, vím bezpečně, že si vzpomenete na toho tlučhuby, který vás strašil a já budu jen rád, že jsem neměl pravdu.
návštěva
Hedvika, 7. 10. 2008 17:42Tak ani po telefonu jsem neuspěla,nemohu se prokazat,že s přítelem jsem žila.Jsem pořád vdaná za jiného tudíž za ním nemohu.Musel by si přítel zažádet přímo ředitele věznice ve Stráži,aby mu umoznili navštívenku pro me.Má vůbec šanci jit na pulku domu?a kfy mu dají přibližně vědět kdfyž má zažádáno a pulka je už v listopadu?Má trest na 10měsíců to je do 1 dubna.
soud
joj, 7. 10. 2008 14:26Zdravíme,nám to přišlo taky divné,ale co zmužeme nic.Děkujeme za rady,zkoušeli jsme volat do stráže tam jsme narazili na docela chápavého pána,nadiktovali jsme mu vše chtěl,ale zjistlili jsme,že tam na věznici není a tak jsme nepochodili.Né přímo nám řekl,kam ho převezli,ale aspon naznačil a tak jsme volalai dál.Zjistili jsme,že je na Pankráci,ale mluvit s ním nám nedovolili,dle standartního postupu,musí o vše žádat on.Jen nám řekli,že zítra nabo ve čtvrtek bude převezen zpátky do Stráže.Fakt to nechápu,tyhle postupy,přáli bychom jim to alespon jednou zažít tuhle bezmoc!!Ještě by nás zajímalo jak dlouho muže trvat vyřízení té žádosti o podmínečné propuštění,zítra to bude měsíc co jsme to odesílali na soud do české lípy?Tak nám nezbývá nic jiného než čekat až přijde dopis nebo zavolá.Je to ale hruza.Až se něco dozvíme,tak se ozveme.Děkujeme za rady,alespon jsme to zkusili i když to nebylo nic platné
právo silnějšího
autor, 6. 10. 2008 21:51
Je to strašná hovadina JOJko, ušili to na vás obě skvěle. Neslyšel jsem, že by se k soudu prodávaly - dávaly vstupenky. Ale dost možná je už jiná doba. Pouze, kdyby bylo jednání neveřejné a to NEBYLO, protože by vás ze soudní síně vykázal předseda senátu. Což, jak jsem pochopil, nenastalo. A kdo vás vlastně nepustil dovnitř? Justiční stráž, nebo civilové? Každopádně, je to teď fuk, protože je po soudu. Chápete holky i všichni ostatní čtenáři, tu brutální bezmocnost? Představte se vy ostatní na jejich místě, kdy jedete stovky kiláků, jen proto, aby vás nějaký uniformovaný vobejda, vyhodil za dveře. PROTIZÁKONNĚ!
A co teď JOJko? Pokud nechcete čekat na dopis od přítele, můžete udělat jedinou věc - zavolat sociálnímu pracovníkovi, který ho má na starosti, a POŽÁDAT HO, jestli by nebyl tak laskav (není to jeho povinnost), a neumožnil vám telefonický hovor s "občanem vězněm" ve věci proběhnuvšího soudu. Zavoláte znovu, třeba za 2 hoďky a on ho buď nechá převést k sobě, nebo k vychovateli, kam má právo, vás přepojit. To je nejrychlejší, ale pořád jste holky odkázáni na libovlůli NĚKOHO. Nejjednodušší je, aby ex manželka zašla na soud a z titulu žalobce, nahlédla do spisů s možností okopírování si jakékoliv strany. Apropó, vždyť musí mimo jiné, dostat originál rozsudku. Bez ní jste na vedlejší koleji, protože i po telefonu, když se představíte sice jako "někdo", ale určitě ne jako, někdo z rodiny - jste v kélu. Slovo přítelkyně neplatí, jedině až po rozvodu a za předpokladu, že spolu žili půl roku ve společné domácnosti a potvrdí to státní úředník např. magistrátu.
Ještě jedna možnost - ex manželka může faxově pověřit místního právníka, který může nahlédnout do dokumentů místo ní.
Je mi líto, ale jinak je to slepá ulice. A opět a zase jsme u té proklaté bezmocnosti, která přechází do bezohlednosti, upřednostňujíc pouze NĚČÍ zájmy. Už mám v krvi adrenalin a chci být slušný, proto se raději rozloučím. Ahoky do příště.
soud
joj, 6. 10. 2008 20:12Tak jsme dnes jeli s kamoškou k tomu soudu,ale nepustili nás tam.Prý jsme nebyli přizváni jako svědci a nebyly nějak dopředu nahlášeni,nerozumíme tomu.Kámoška je uplně hotová,psychicky je už na dně.Neví jak to dopadlo a co bude dál!!Nevíte kde to zjistit,jak to dopadlo?Nebo když zavoláme do věznice,dovolí mu s ní mluvit?co máme dělat?
Hedvika
joj, 6. 10. 2008 8:19Zdravim hedviku,jak to tady čtu tak to už jsi mezi náma třetí co má přítele ve stráži pod ralskem.Je to tam příšerně deprimující prostředí,byy jsme tam jednou na návštěvě a hruza.Taky jsme žádali o podmínečné propuštění a ted čekáme na vyjádření soudu,přáa bych to všem at to vyjde.ahoj
návštěvy
Hedvika, 5. 10. 2008 12:14Ahojky děkuji za odpověď,přijde mi to divné,když už jsem tam byla tohle mi zakazuji ve stráži pod Ralskem.zkusim tam ještě zavolat a pozeptat se zda jsou jiné možnosti se s mým přítelem setkat.Četla jsem tu příběhy a mohu říci,že toto je proti jiným maličkost.Můj přítel udělal chybu a je ponaučený.Všem držím palečky ať jim vše vyjde.
návštěvy
autor, 4. 10. 2008 22:46
Zdarec Hedviko, já myslel, že problémy s návštěvama tohoto charakteru, byly jen na Mírově. Na návštěvu smí pouze rodinní příslušníci. TEČKA. Divný, co? Občas povolili kámoše, ale ne kamarádky. Předcházely tomu totiž průšvihy, na základě kterých jim těmito omezeními - předcházeli. Vy tomu nepomůžete Hedviko, obejít toto nařízení, může jen váš přítel. Že jste prošla na první návštěvu, znamená jen to, že někdo lehce zanedbal svoje povinnosti. Na druhou stranu to ovšem znamená, že se toto lehké zanedbání dá zopakovat. Většinou platilo pravidlo, že kdo už jednou prošel, byl většinou pouštěn dál. Je to jen otázka vychovatele a jeho benevolence.
Šance na PP je vždy, jen je otázka její úspěšnosti. Hodně se na to dotazují ostatní čtenáři níže. Jestli máte chvilku, začtěte se a pak pochopíte, co všechno musí mít k podmínce. Každá věznice je jiná v podmínkách PP a tudíž, vyžadují něco jiného. Obecně to však platí pro všechny stejně. Jestli má alespoň z poloviny to, o čem se níže píše, má velkou šanci. Pokud není vyloženě průšvihář, měl by frčet domů. Ať vyjde soud. Dej pak vědět, ať víme, jak to chodí dnes. Díky.
soud
joj, 4. 10. 2008 13:42jo pojedu k soudu,bejvalka tam nebude nic jí nepřišlo,teda neví protože je na jiné adrese.Ale poslala nám všechno potřebné k tomu,udělala jsem kopie a poslala mu je tam(usnesení,její čestné prohlášení a lístek od faxu,kdy to bejvalka posílala).Bejvalka tam chtěla přijet a dosvědčit to osobně a právníka taky zatim nechtěl,protože si myslí,že to bude v pohodě,když má ty papíry v ruce ale pokud se mu nebude něco zdát,hned se prý odvolá.Dnes jsem z bejvalkou mluvila v avčera jí umřela babička a tak musí jet zařizovat pohřeb,ale chce vědět jak to v pondělí dopadne a pokud bude potřeba a on se odvolá příště určitě přijde,jsou spolu za dobře(to je výhoda).My tam pojedeme teda určitě a ty originály papíru vezmeme sebou,pokud mu nebudou chtít vzít ty kopie.Nechtěl originály,aby se neztratili,protože tam chodí pošta jak když nechodí,no děs!!!Zatim díky a v pondělí napíšem jak to dopadlo.
prosba
Hedvika, 4. 10. 2008 12:39Chtěla jsem se zepta,zda muj přítel ma šanci na poloviční propuštění.jeho trest je na 10měsíců,v listopadu je to pulka.Potom ještě byla jsem na návštěvě ve veznici za nim a to bezprobému a tedka mne nechtějí pustit,neboť jsem vdaná ne s nim,a mezi mym přítelem je prý věkový rozdíl.Přitom jsem s přítelem žila.Návrh o rozvod teprve budu dávat.Předem dekuj.
trest - ano nebo jo
autor, 3. 10. 2008 23:11Žádná hitparáda Sašo, opravdu. Podívejte se do trestního zákona a najděte si výši způsobené škody. Podle toho se odvíjí výška trestu. Myslím, že v roce 2001 se tyto částky zvyšovaly. Koukněte se sám a uvidíte, že vaše částka je někde na okraji zájmu. Blbé je, že se jedná o zpronevěru-pravděpodobně. Takže, dosti tlachání a hurá za profíkem. Pak se rozhodni, co dělat.
senát
autor, 3. 10. 2008 22:42Jo, soráč JOJko, nějak jsem si seděl na vedení. Nicméně je situace jen o málo lepší. Předseda senátu má podle zákona právo, vyhlásit soudní líčení jako neveřejné. Neví však, v jakém předstihu. Asi v den stání. Vzhledem k tomu, že se nejedná o Kájínka, ale jen o alimenty, není dle mého důvod k vylučování veřejnosti. Šel bych do toho. Těch pár minut obětí po soudu stojí určitě za to. Pozdravuj kámošku a ať mu to dobře dopadne. Jo, kdo byl přizván jako svědek? Nevíš? Měla by tam být jeho ex manželka, aby svědčila. Pokud tam nebude, čuju levárnu. Pravděpodobně se bude obhajovat sám, i když má právo na advokáta exofo. Každopádně, ať trvá na předvolání všech svědků, kteří dosvědčí úhradu, popřípadě předmět doličný - faxovou zprávu o zastavení trestního stíhání. Ať se nedá ukecat!
hop nebo trop
saša, 3. 10. 2008 19:24já vím,že bych tím asi přiznal vinu,kterou nemám!Ale v naší zemi je to vše tak divné(policejní postupy,soudy,atd),že nevím co je lepší.jestli jskoby uznst vinu,zaplatit a mít klid nebo se dohadovat a čekat jak vše dopadne.Ale představ,že by mě mohli třeba i zavřít,je děsivá.měl jsem ty pujčky,jako vedlejšák,protože přítelkyně je na mateřské a platíme hypotéku.A kdyby na to měla zustat sama,tak asi přijdeme i o dum,protže to nebude mít z čeho platit.Tak nevím,co dělat,jak to nejrychleji a v klidu vyřešit,pokud to v naší zemi vubec jde!!! Co vy na to?Za advokátem určitě zajdu.
soud
joj, 3. 10. 2008 17:17já nemyslela soud podmínečného propuštění.Jemu přišlo do věznice,že se má dostavit 6. října k soudu do Prahy,kam ho převezou.je to soud o proměně podmínky Kvuli bejvalce a alimentum,které jsou už dávno vyrovnané i ona to posílala na soud,že jsou srovnaní a že nemá již žádné važivovací právo.Tam jsem myslela,jestli kámoška muže přijet?
být či nebýt
autor, 3. 10. 2008 16:43Je to dilema Sašo, co? Existuje takové, předsoudní kolo, kterému se říká mimosoudní vyrovnání. Musí proběhnout ve fázi vyšetřování. Dojde k dohodě s poškozenou stranou a ta stáhne trestní stíhání. Vyšetřovatel případ uzavře s tím, že došlo k mimosoudnímu vyrovnání a k soudu by nemělo dojít. Nevím určitě, že nenastane záznam do trestního rejstříku. Pouze se domnívám. Je vám ale jasné Sašo, že tím přiznáte vinu, bez ohledu, jestli jste to udělal, či nikoli. To je už na vašem posouzení, bez ohledu na to, co jsem napsal. Jak dopadl Žanek Husuj v Kostnici, víme. Je krásné zemřít pro pravdu, ale já se raději budu držet jednoho výroku úžasného člověka, nějakého Wericha, který se nechal slyšet veřejností, když prohlásil: "JE LEPŠÍ BÝT ZDRAVÝ A BOHATÝ, NEŽ NEMOCNÝ A CHUDÝ." Přeberte si to Sašo. Přeji správnou volbu. Každopádně konzultaci s právníkem doporučuji. Lze sice po přiznání se, změnit výpověď - např. psychický nátlak, ale to už se potom špatně maže. Přemýštet a pak jednat!
podmínka
autor, 3. 10. 2008 15:56Nazdar JOJko, se soudním stáním ve věci podpínečného propuštění to je velmi jednoduché - NENÍ PRO VEŘEJNOST. Probíhá totiž na půdě vězení, a v místrosti určené tomuto účelu. Účastníci jsou - soudce (bez přísedících, vychovatel z oddílu a samozřejmě dozorce. Účast kohokoli z venčí je nežádoucí. držím pěsti, ať mu to vyjde, potažmo tvojí kamarádce :-)
joj
Silvie, 3. 10. 2008 14:58Ahoj, díky, na návštěvě jsem byla dvakrát. Za 14 dní jedu zase :-) je to tam, no prostě, za trest
rada
saša, 3. 10. 2008 14:20Hm,tak to jste mě moc nepotěšili,ale co se dá dělat.Myslíte,že kdybych to zaplatil dřív než mě přijde pozvánka k výslechu jako obviněného,že to bude lepší?A že pak to trestní stíhání zruší?Nechce se mě to platit,když vím,že jsme nic špatně neudělěl!!!Ale podle toho jak tady funguje policie anaše soudy,to bude asi lepší,že jo?díky
věznice stráž pod ralskem
joj, 3. 10. 2008 14:17zdravíme Silvii,kamarádka má přítele taky ve stráži a před třemi týdny posílala žádost o jeho podmínečné propuštění,přítel jí psal,že mu tam od soudu přišlo zda se k tomu připojuje a souhlasí a posílali ještě tam odsud nějaký posudek.Byla jsi tam už na návštěvě,my ano a je to šílené prostředí.Ale prej tam docela podmínečný propuštění berou,když jsme byly na návštěvě tak říkal,že jich 5 žádalo a 3 dostali podmínečné propuštění.Držíme vám palce at to taky zvládnete.Ahoj
soud
joj, 3. 10. 2008 14:12Dobrý den obracíme se na vás ještě jednou,v pondělí má být ten soud,kamarádka se v dopise ptala zda tam muže a zda si to její přítel přeje.V pondělí přišel od něho dopis,ale na tohle jí neopověděl.Tak neví zda jí tam pustí atd?Děkujeme a čekáme na vaši odpověd
podmínka
autor, 8. 10. 2008 22:02